Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

Posted on

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde bulunan kent, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en leziz yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste nesil sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete nesil sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile epey pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden leziz 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede iz düzlük surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten hava alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz düzlük tabii gaz lambası deposundan binlerce senedir çıkan alevler çıkma Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı altından alevler saçferment devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek derunin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde iz aldatmaır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında iz aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda tamamen aşiret prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğkârtirilmiştir. çıkma saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının iz aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal yerında ise çıkıntı halinde bir demir iz aldatmaır. Bu demirin kârlevi ise idam edilen kişileri çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında iz aldatmaıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı bünyenın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan bir yapıt olmasının katı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender bünyelarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir bilcümle halinde sıyanet altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir