Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Posted on

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Asalet Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çıkışlı olmuşdolaşma. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Henüz sonrasında öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan varlıkına serlamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı beyninde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı beyninde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı beyninde da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Heyet Tıp ve Sağlık Bilimleri Eğitim Konseyi Kafakanlığı, UMEMPS (Tutarlı şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı beyninde Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı beyninde YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 seneından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Patronaj Kurulunda vazife almaktadır. Kafakanlığını da yapmış olduğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri kompetanından biri olarak kabul edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da meydana getirilen seçimde IPA’nın “gelecek çağ serkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda görev etmiş olduğu iki senenin ahir 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA serkanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten dönem almıştır. Hassaten Asalet Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kafakanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak vazife yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir